Share
Jak během pár minut výrazně vylepšit kampaně díky úpravám nabídek pro zařízení a proč prostá volná shoda je téměř vždy díra na peníze.

Vážení přátelé MarketingPPC, dnes pro vás mám dva tipy z Google Ads praxe:

  1. Proč v Google Ads nikdy nepoužívat volnou shodu
  2. Google Ads - úprava nabídek podle zařízení dělá divy

1. Proč nikdy nepoužívat volnou shodu u klíčových slov

V prvé řadě je potřeba rozlišit prostou volnou shodu (bez plusek) od modifikované volné shody (s pluskami).

Pokud netušíte, o čem mluvím, můžete si typy shody zopakovat v tomto článku: https://www.marketingppc.cz/google-ads/klicova-slova-google-ads/

Zatímco modifikovaná volná shoda je v pořádku a má svoje místo téměř ve všech kampaních, prostá volná shoda je většinou k ničemu, často nebezpečná a obvykle nechutně drahá.

Proč je prostá volná shoda takové zlo předvedu na příkladu z praxe. Vlevo vidíte vyhledávací dotaz, vpravo klíčové slovo:

---Pokud tady není obrázek, je potřeba obrázky povolit---

Pro klíčové slovo kurzy masáží brno ukáže Google moji reklamu na dotaz kurz numerologie brno. Souvisí to nějak? Troufám si tvrdit, že ani trochu a že kliknutí, za které jsem zaplatil, jsou naprosto k ničemu.

Pojďme dál: mezi shiatsu brno a kurzy masáží brno sice je jistá souvislost, ale a) hledající patrně vůbec nehledá kurz b) nehledá ledajakou masáž, ale shiatsu masáž. Pokud jej chci reklamou uspokojit, musím mu v reklamě nabídnout shiatsu masáž.

Google Ads jsou dnes neuvěřitelně konkurenční prostředí a kampaně často nefungují právě kvůli takovým "detailům", jako je použití volné shody. Spoustu záludností dokáže odhalit naše bezplatná online kontrola, takže své kampaně otestujte a uvidíte https://www.marketingppc.cz/bezplatna-kontrola-google-ads/

2. Úprava nabídek podle zařízení

Někdy se pomocí tohoto nastavení dají během pár minut ušetřit velké peníze, takže je dobré statistiky pro jednotlivá zařízení sledovat.

Podívejme se i tady na příklad z praxe, všimněte si rozdílů ve výkonu mezi zařízeními:
---Pokud tady není obrázek, je potřeba obrázky povolit---

U první kampaně jsem zaplatil za kliknutí z mobilů více než z počítačů, ale obrat byl menší. U druhé kampaně byl provoz z mobilů také dražší, ale tam přinesl výrazně větší obrat. A nejlépe si vedly tablety.

Jak rychle poznat, kdo si vedl nejlépe? Nejlepší je podívat se na poslední sloupeček, který je poměr hodnoty konverzí a ceny (v základním nastavení je schovaný, musíte si jej přidat).

Řekněme, že cílím na hodnotu kolem 10 (aby mi každá koruna vložená do reklamy přinesla 10 Kč). Pak hned vidím, že první kampaň vydělává (1 Kč přinesla 10,38 Kč), ale je prodělečná na mobilech (za jednu korunu dostanu jen 8,06 Kč). Druhou kampaň (prodělečnou, za korunu jen 8,88 Kč) táhnou dolů počítače (tady dostanu za jednu korunu jen 4,15 Kč).

Mimochodem, jak jsem se k rozdělení podle zařízení dostal: v segmentech stačí kliknout na položku Zařízení:
---Pokud tady není obrázek, je potřeba obrázky povolit---

Zpět k příkladu - v této situaci má smysl u první kampaně snížit cenu za kliknutí pro mobily a ve druhé pro počítače. Samozřejmě je možné to udělat naopak a zvýšit nabídky u výkonnějšího zařízení; anebo některá zařízení snížit, jiná zvýšit.

Poslední verze je nejpřesnější - v ideálním případě bych každý týden (nebo den) měl upravit nabídky všech zařízení tak, aby reflektovaly aktuální statistiky. V praxi si často vystačím s tím, že jednou za měsíc upravím nabídky u zařízení s nejhorším výkonem.

Zejména pokud řeším menší kampaně, volím co nejjednodušší řešení. Důvod je prostý, pokud strávím u kampaně denně hodinu a vylepším ji o 2%, u malé kampaně se investovaný čas nikdy nevrátí. Naopak u velké kampaně má smysl nabídky měnit každou hodinu, takže tam nechám pracovat automat.

Nabídky upravím přes volbu Zařízení. Dávejte si pozor na to, že nabídky lze upravit pro celou kampaň i pro jednotlivé reklamní sestavy. Je rozumné použít jen jednu úroveň, protože pokud bych použil v jedné kampani obě úrovně, budu v tom mít mírný chaos.
---Pokud tady není obrázek, je potřeba obrázky povolit---

A o kolik procent nabídky snížit/zvýšit? U menší kampaně to dělám od oka. Totiž pokud mám pár konverzí za měsíc, statistický vzorek je tak malý, že můj přesně stanovený výpočet by za pár dnů už nemusel být pravda.

Pokud mám aspoň středně velkou kampaň, používám PPC Asistent, který mi v sekci Doporučení vypočte konkrétní procento pro úpravu nabídek (zatím je tato informace dostupná i v bezplatné verzi, takže můžete otestovat).

U velkých kampaní používám interně vyvinutý automat pro řízení nabídek (pokud utrácíte v Google Ads nějaký ten milion měsíčně, pak se automatizace na míru vždy vyplatí).

Pro dnešek vše, do Vánoc vás s PPC informacemi již zatěžovat nebudu, takže přeji všem krásné svátky a budu se těšit po Novém roce na slyšenou.

Filip

Filip Hvízdal
Zakladatel MarketingPPC
filip@marketingppc.cz
Adresát: _t.e.s.t_@example.com
MarketingPPC s.r.o., Nové sady 988/2, 61400 Brno, Czech Republic
Tento email je obchodním sdělením od MarketingPPC s.r.o.
Odhlásit

Filip se online marketingu začal věnovat poté, kdy vyzkoušel Google Ads při svém prvním podnikatelském pokusu. Přestože i předtím pracoval v oblasti marketingu, jednalo se o off-line marketingové kampaně pro AVG nebo Autodesk. Online marketing pro malou firmu byla nová zkušenost - a nutno přiznat, že první výsledky byly nevalné.
PPC marketing jej ale zaujal, doplnil chybějící vědomosti a časem si uvědomil, že řada menších podnikatelů bude v PPC tápat podobně jako kdysi on. A hodila by se jim rada nebo pomoc od někoho, kdo si sám prošel stejným procesem. Proto vznikl v roce 2013 MarketingPPC.


Email Marketing by ActiveCampaign